Industry 4.0 نسل چهارم صنعت

Industry 4.0 نسل چهارم صنعت

بدون شک اختراع ماشینهای بخار زندگی بشر را دچار تغییر نمود. انقلاب صنعتی ناشی از این اختراع دنیا را متحول کرد و ماشینهای صنعتی پیچیده ای تولید گردید. عملا صنعت بعد از ماشین بخار و قبل از آن هیچ شباهتی با یکدیگر نداشتند. با پیشرفت صنعت و کارخانه های تولیدی، مفهوم تولید انبوه وارد ادبیات گردید و با به وجود آمدن کارخانه هایی با تولید انبوه، کالاهای صنعتی در دسترس عموم مردم قرار گرفت. تولید و استفاده از خودرو ها به صورت انبوه چهره ی زندگی انسانها را تغییر داد و انسانها را به استفاده از ماشینهای مختلف صنعتی وابسته کرد. اما کم کم تنوع طلبی انسانها صنعت را مجبور به تغییر کرد. پیشرفت سریع علم و علاقه انسانها به تنوع باعث شد کم کم صنعت گران مجبور شوند از خطوط تولید انبوه خود که سود سرشاری را نیز برایشان به ارمغان می آورد دست بکشند و به سمت سیستمهای تولیدی انعطاف پذیر و وابسته به کامپیوتر بروند تا هر زمان که نیاز شد بتوانند خطوط تولید را تغییر داده و محصولات جدید و به روزی تولید کنند.

عصر ماشینهای بخار را به عنوان نسل ابتدایی صنعت میشناسند. بعد از آن نسل دوم صنعت به سیستمهای تولید انبوه اتلاق میگردد و سیستمهای تولید اتوماتیک و کامپیوتری نسل سوم صنعت را میسازند. نسل اول صنعت را نیروی بخار به دوش میکشید. برق و سیستمهای الکتریکی مکانیکی تولید انبوه را به وجود آوردند و کامپیوتر تولیدات انعطاف پذیر را کنترل و فرماندهی میکند. حالا نوبت اینترنت و شبکه است. جریانات اخیر نشان میدهد بار دیگر نیاز به تغییر احساس گردیده است. تغییری که ممکن است زندگیمان را مانند قبل و بعد از ماشین بخار دچار تغییر و تحول کند. صحبت از تغییر نسل صنعت است با عنوان INDUSTRY 4.0

اصلی ترین تکنولوژی ای که به نظر میرسد این تحول را ایجاد کند مفهوم اینترنت اشیا ست. البته مفهوم اینترنت اشیا بیشتر در مورد محصولات و تجهیزاتی که مشتری قرار است از آنها استفاده کند به کار میرود اما دستگاههای صنعتی هم میتوانند از این تکنولوژی بهره مند شوند و از طریق اینترنت به یکدیگر اتصال پیدا کنند. همچنین مفهومی تحت عنوان تولید ابری که شبیه سازی شده ی محاسبات ابری در کامپیوتر است نیز بخش دیگری از این تحول را بر عهده دارد. البته از تاثیر بسیار زیاد روش نمونه سازی سریع و پرینترهای سه بعدی بر این انقلاب نیز نباید گذشت. این سه تکنولوژی جدید هستند که قرار است دنیای ما را متحول کنند.

اجازه دهید مثالی بزنیم. فرض کنید میخواهید یک گوشی هوشمند بخرید. شرکت فروشنده با  استفاده از هوش مصنوعی و با استناد به اطلاعاتی که از نحوه ی استفاده شما از گوشی قبلیتان دارد گوشی ای با امکانات کاملا شخصی سازی شده برای شما در همه ی بخشهای گوشی از جمله ظاهر، جنس، ارگونومی دست شما،امکانات سخت افزاری، امکانات نرم افزاری و … را به شما پیشنهاد میدهد. حالا طراحی در اختیار شماست هر تغییری که خواستید در آن اعمال میکنید و سفارش را ایجاد میکنید. سفارش شما در لحظه برای تولید برنامه ریزی میشود و هر قطعه از آن در یک کارخانه و در محلی در دنیا تولید میگردد. سامانه های حمل و نقلی، قطعات مختلف را بین کارخانه ها انتقال میدهند و در نهایت محصول آماده ی شما را در سریعترین زمان ممکن به دستتان خواهند رساند. نکته مهم تر این مسئله اینجاست که نه تنها نباید هزینه ی بیشتری انجام دهید بلکه به طور متوسط هزینه های تولید به خاطر استفاده بیشتر از ظرفیتهای خالی نزدیک به نصف خواهند شد. همچنین نگران طولانی شدن فرایند تولید هم نباشید. شاید زمان رسیدن محصول به شما کمتر از زمان مورد نیاز برای انتخاب محصول در فروشگاه باشد. به خصوص اگر محصول قابلیت پرینت سه بعدی داشته باشد.

انقلاب صنعتی اول ماشینهایی را وارد زندگی کرد که قبل از آن اصلا وجود نداشت. انقلاب صنعتی دوم این ماشینها را در اختیار عموم مردم قرار داد که قبل از آن اصلا توان خرید آنها را نداشتند. انقلاب صنعتی سوم تنوعی در محصولات ایجاد کرد که قبلا وجود نداشت و انقلاب صنعتی چهارم این تنوع را به حد اعلا خواهد رساند. گفتنی است میزان تغییرات در این انقلاب را با رشد نمایی مدل میکنند در صورتی که تحول در انقلابهای قبلی تابع خطی داشت.

اگر از این تحولهای عظیم استفاده شود بهترین فرصت برای از بین بردن فاصله ی صنعتی با شرکتها و کشورهای پیشرفته به وجود می آید و اگر این تحولها را جدی نگیریم به سرعت تکنولوژی های امروزمان از رده خارج خواهند شد. باید مراقب باشیم چون ممکن است مجبور شویم تمام صنعتمان را مانند پیکان از رده خارج کنیم. لازم است که این تحول را جدی بگیریم.

نظرات (1)

  • علی اکبر سعیدی کیا پاسخی برای %s بگذارید

    سلام
    بعنوان یک مقدمه برای ورود به بحث مهندسی صنایع و صنعت آینده با تاکید بر کارخانه های آینده خوب است .
    برایتان موفقیت آرزو مندم .

    در زمان نصب شهریور ۲۳, ۱۳۹۷ خطایی رخ داد: ۱۱:۲۳ ق.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *